VALC Live VALC 1 - Gold VALC 2 - Country & Folk VALC 3 - Hit VALC 4 - Rock VALC 5 - Classic VALC 6 - Valcarka
Analogové vysílání Digitální vysílání DVB-C Digitální vysílání IPTV O nás / Kontakt
Country Music na Radiu VALC 2 - lidová hudba severoamerického venkova. Původním zdrojem této hudby byly písně a balady vystěhovalců z Evropy, kteří se usadili v Appalačském pohoří. První nahrávky se datují od 20. let pod názvem hillbilly. Později se Country a Western štěpí na tzv. mountain music (nebo taktéž bluegrass), která pokračuje v původní tradici, a komerční hillbilly, používající zesílenée elektronické nástroje. Charakteristiká je stavebná a a harmonická jednoduchost, srozumitelnost textu, zvláště nástrojový kolorit (například výrazné uplatnění houslí).

Mezi legendy country patří: Johnny Cash, Willie Nelson, Buck Owens, Ken Nelson, Merle Haggard, Gram Parson a jeho Flying Burrito Brothers i Emylou Harris. Řada republikánských prezidentů navštěvovala mekku country, Grand Ole Opry v Nashville, protože country odjakživa představovalo tradiční a konzervativní hodnoty. Obraz klidu a bezpečí však skrývá i nezávislého ducha, nepokojného a nekonformního, který občerstvuje hlavní proud. Osamělé a svým způsobem nezařaditelné hlasy byly pro Nashvile vždy velkou výzvou. Country opěvuje kovbojskou hrdost. Obdivuje ty, kteří dokážou vykročit vlastní cestou a chopit se šancí.

Nesmíme opomenout ani legendy české country, mezi které bezesporu patří: Michal Tučný, Petr Spálený, Pavel Bobek, Robert Křesťan, Waldemar Matuška, Karel Černoch, Věra Martinová, Kamelot, Rangers, Schovanky, Nezmaři, Michal Tučný a další...


Folková hudba na Radiu VALC 2 a Radiu VALC 7 - hnutí populární hudby, probíhající zhruba ve třech rovinách: a) hnutí za obrodu anglosaské písně; b) adaptace a komerční stylizace repertoáru z lidových tradic; c) rozšíření a popularizace tvorby autora-interpreta, zvláště s texty společensky angažovaného nebo zvlášť osobitého výrazu.
První soubory vznikly ve 30.-40. letech 20. století, popularita folkové hudby vzrůstala od konce 50. let. C 60. letech byly čelnými postavami folku J. Baezová a B. Dylan. Zhruba od 1965 užívá folková muzika i výrazové prostředky rocku.

Mezi legendy i stálice českého folku můžeme řadit osobnosti jako jsou Karel Kryl, Bohdan Mikolášek, Jaroslav Hutka, Vlasta Třešňák, Žalman Lohonka, Vladimír Mišík, Zuzana Navarová, Karel Plíhal, Jaroslav Nohavica, Josef „Bob“ Frídl, Zdeněk Svěrák, skupiny Rangers, Brontosauři, Nerez a další...
 
©2oo1-2o18 VALC Media, spol. s r.o. | Design & Script: www.wwwbrno.cz